Marikas Burlesk Elevshow

“I höstas hade vi äran att presentera burlesk på schemat

för första gången. Och nu har vi den dubbla äran att hälsa er

alla välkomna till vår allra första burleska elevshow någonsin!”

– Miss diamond & miss mouse

Biljetter hittar du HÄR!

Trumvirvel tack!

Ni har hört det ryktas hela vintern, och nu kan vi ÄNTLIGEN presentera line-uppen för vår Burleska Elevshow på anrika Maximteatern den 21 maj. HURRA!

Teatern kommer att fyllas av burleskelever från vår skola @marikasdansmodestudio .

Vi erbjuder en treårig burlesklinje under ledning av headmistress Miss Diamond @miss_diamond_burlesque och den Svenska Tassel Twirling Mästarinnan Miss Mouse @missmouseswe 

Grundutbildningen erbjuder Basic, Intermediate, Advanced, Superior och Elite samt Stage och vi kommer att få se elever från alla nivåer. Utöver dessa presenterar vi nu också stolt deras nykläckta Solo-elever som kommer att ta sina första glitterbestänkta steg ut på scenen med sina egna soloakter.

En stor applåd för:
Pom Pom Grenade @thepompomgrenade
Dainty Diana @dainty_diana_burlesque
Emerald DeVille @emerald_deville
Benjamin Kyssa @benjaminkyssa_boylesque
Amarosa Cirque @amarosa.cirque
Rarity Charm @rarity_charm
Kit Trixie & Nikki Nuts @nikki.nuts
Raven Wine @raven.wine
Anisha Mirage @anisha.mirage
Lara Delorean @laradelorean
Miss B @miss_b_burlesque
Sassy Sinkadus @sassy_sinkadus_burlesque
Van Alicia @vanalicia_burlesque
Greta Noire @gretanoireburlesque

Och som om inte detta vore nog har vi även äran att presentera våra special guests – Stockholm Higheelers!!! Ett vintageinspirerat danskompani som för tankarna till den gamla goda Hollywood eran och klassiska franska kabaretshower.

Och självklart kommer även lärarinnorna Miss Diamond och Miss Mouse själva att bjuda på grandiosa nummer.

Ja ni hör ju! En bombastisk kväll i burleskens tecken! Kom och bevittna födelsen av ett gäng nya burleskstjärnor och stötta återväxten inom den svenska burlesken.
Ni kommer att kunna säga ”vi var där”!

Självklart har vi även bar med bubbel, så på med galaklänningen och kom och njut av fabulousness och dekadens i sin bästa form en ljummen vårkväll.

Biljetter hittar du HÄR!